POLÁRNÍ EXPRES MAN: Z LAPONSKA DO MNICHOVA POUZE S VYUŽITÍM VEŘEJNÉ NABÍJECÍ INFRASTRUKTURY
Náročný maraton ze severního polárního kruhu do bavorské metropole ukázal, že s novým elektrickým nákladním vozem MAN je přechod na elektrický pohon v mezinárodní dálkové dopravě možný již dnes.
- MAN eTGX s bateriovým elektrickým pohonem ujel 3000 kilometrů z Laponska do Mnichova a nabíjel se výhradně na veřejných nabíjecích stanicích
- E-truck MAN má skvělý dojezd i v tuhých mrazech – dokumentováno influencery na YouTube, Instagramu a Facebooku během jednotlivých etap
- Nabíjecí karta MAN Charge&Go umožňuje při cestách po severní Evropě bezproblémové nabíjení baterií e-trucku
Elektrický tahač eTGX s bateriovým pohonem se vydal na 3000 km dlouhou cestu od polárního kruhu do Mnichova. Prokázal tím nejen svůj impozantní dojezd, a to i v mrazivých teplotách, ale zároveň se ukázalo, že 100% elektrická dálková nákladní doprava po Evropě s využitím pouze veřejné nabíjecí infrastrukturu je reálná již dnes.
V centru pozornosti byla také nabíjecí karta MAN Charge&Go, která umožňuje snadné nabíjení na stanicích různých dodavatelů infrastruktury.
„Pro e-náklaďáky máme k dispozici řadu užitečných řešení, jako třeba právě MAN Charge&Go, která našim zákazníkům usnadňují přechod z nafty na elektřinu. To, že už nyní lze dojet čistě na elektřinu od polárního kruhu až do Mnichova a spoléhat se pouze na veřejně přístupnou nabíjecí infrastrukturu, je velké pozitivum.
Celou Evropu však stále ještě čeká spousta práce! Aby se komplexní obrat v dálkové dopravě s miliony nákladních vozidel stal skutečností, bude ještě nutné vyvinout velké úsilí a investovat do rozšíření potřebné výkonné nabíjecí infrastruktury,“ říká Friedrich Baumann, člen představenstva společnosti MAN Truck & Bus zodpovědný za prodej a zákaznická řešení.
Etapy dlouhé 400 až 600 km
Trasa měřila 3000 kilometrů a byla rozdělena do sedmi úseků: Start byl na polárním kruhu ve finském Napapiiri, odkud cesta vedla podél východního švédského pobřeží do Stockholmu, pak vnitrozemím do Malmö v jižním Švédsku, dále do Kodaně, přes Dánsko do Hamburku a nakonec přes Německo do cíle v Mnichově.
V průměru ujel MAN eTGX 400 až 600 kilometrů denně v závislosti na podmínkách na trase a dostupné nabíjecí infrastruktuře.
Doprovod na turné
Dálkovou jízdu, která probíhala od 20. do 26. března, doprovázeli influenceři André Brockschmidt (Bauforum 24) a Christina Scheib (Trucker Babes), kteří jsou mezi řidiči kamionů dobře známí. O svých zážitcích a setkáních během „elektrické“ cesty od polárního kruhu do Mnichova informovali v pěti videoklipech, které byly zveřejněny na kanálech MAN na YouTube. O své dojmy z turné se influenceři podělili také na svých vlastních kanálech.
Všestranný a vhodný pro jakékoli využití
Verze MAN eTGX pro dálkovou dopravu má dojezd až 500 km a je ve své třídě průkopníkem z hlediska modulárních bateriových systémů a variability. Plně elektrické nákladní vozy MAN nabízejí více než milion konfigurací a lze je tak přizpůsobit pro všechna běžná využití.
Díky výšce sedla pouhých 950 mm, velmi krátkému rozvoru 3,75 m a maximální kapacitě baterie je verze Ultra Low Liner ideální pro logistiku v automobilovém průmyslu, protože umožňuje spřažení s velkoobjemovými návěsy s vnitřní výškou až tři metry, které poskytují výrazně větší přepravní kapacitu.
Díky modulární koncepci s možností volby čtyř, pěti nebo šesti baterií a dvou verzí motoru o výkonu 449 nebo 544 koní jej však lze optimálně přizpůsobit jakémukoli přepravnímu úkolu. Kromě standardní nabíjecí technologie CCS (s výkonem až 375 kW) lze e-truck MAN objednat také s novým standardem MCS – s počátečním nabíjecím výkonem 750 kW a později až 1 megawatt – který umožňuje rychlé dobíjení baterií během přestávky řidiče v jízdě.
Dopravní společnosti využívají při přechodu na elektromobilitu také službu 360° eMobility Consulting společnosti MAN. Toto komplexní poradenství zahrnuje specifické individualizované analýzy provozu vozidel a požadavků na nabíjecí infrastrukturu pro konkrétního zákazníka. Nabídka služeb společnosti MAN zahrnuje také poskytování samotné nabíjecí infrastruktury prostřednictvím partnerství s dodavateli technologií.
Stejně jako u nákladních vozidel s konvenčním pohonem jsou i pro nové elektrické vozy řady Lion k dispozici servisní smlouvy a financování speciálně přizpůsobené e-mobilitě, jakož i četné digitální služby.
Patří k nim MAN eReadyCheck, pomocí které si zákazníci mohou ověřit, jak natrasovat přepravu čistě elektricky, nebo služba MAN Charge&Go, jejíž součástí je nabíjecí karta a která umožňuje jednoduché plánování dobíjení a účtování dopravy na mezinárodních trasách.
Autor: FARID COMERCIA s.r.o.
Odkaz: