· Partner

KAMPAŇ ZA BEZPEČNOST DĚTÍ NA SILNICÍCH POKRAČUJE

Přispívat k bezpečnému provozu je jedním z hlavních cílů společnosti MAN Truck & Bus. Proto mnichovský výrobce užitkových vozidel v roce 2020 připravil kampaň zaměřenou na školáky, která probíhá již čtvrtým rokem. Odborníci z místních organizací zabývajících se bezpečností silničního provozu a specialisté z MAN ProfiDrive učí děti z Mnichova a okolí, na co si mají dávat pozor na cestě do školy a ze školy. Hlavním tématem jsou mrtvé úhly.


● MAN Truck & Bus pokračuje ve své kampani zaměřené na bezpečnost silničního provozu s důrazem na ochranu nejzranitelnějších účastníků silničního provozu

● Úspěšné zahájení série prezentací s městským autobusem MAN a Giovane Elberem, fotbalovou legendou FC Bayern Mnichov

● Série 20 akcí pro více než 3 500 žáků základních škol v Mnichově a okolí, která potrvá do června

● Inovativní technologie: aktivní asistent odbočování s identifikací chodců podporuje vyšší bezpečnost a předcházení nehodám
 

Podle údajů Spolkového statistického úřadu bylo v roce 2021 v Německu účastníky dopravních nehod přibližně 22 300 dětí. V průměru je tedy každých 24 minut zraněno dítě mladší 15 let. Příčin těchto nehod je mnoho, jednou z nich jsou chyby, kterých se děti často dopouštějí při přecházení silnice. Zvláště nebezpečné situace často nastávají na křižovatkách, kdy řidič při odbočování přehlédne dítě jdoucí, koloběžku nebo jedoucí na kole vedle vozidla. Proto se letošní kampaň za bezpečnost silničního provozu - stejně jako ta loňská - zaměřuje na vysvětlení mrtvého úhlu.

Odborníci na bezpečnost silničního provozu a profesionálové ze společnosti MAN ProfiDrive v sérii 20 akcí na základních školách v Mnichově a okolí ukazují dětem, na co si mají dávat pozor, když potkají autobus, a jak se mají chovat, aby bezpečně dojely do cíle. Více než 3 500 žáků 1. až 4. ročníku se také dozví, na co si dát pozor při přecházení křižovatky a kde se mohou ocitnout v mrtvém úhlu. "Jsme velmi rádi, že i letos můžeme ve spolupráci s odborníky ze společnosti MAN dětem vysvětlit, co je to mrtvý úhel v autobusech. Je to velmi užitečné školení," říká Gertraud Beck, výkonná ředitelka sdružení pro bezpečnost silničního provozu "Verkehrswacht München".
 

MAN Lion's City a fotbalista Giovane Elber

Kampaň zaměřená na bezpečnost dětí na silnicích odstartovala v polovině dubna na základní škole Jagfeldring v Haare. Velký zájem dětí vzbudil autobus MAN Lion's City, který byl pro tuto cestu speciálně upraven, a samozřejmě host akce Giovane Elber, legenda FC Bayern Mnichov. "Jsem velmi nadšený, že jsem se letos mohl zapojit do dopravní výchovy MAN. Jsem otcem rodiny a bezpečnost dětí na silnicích je mi proto přirozeně velmi blízká. Je skvělé, že dlouholeté partnerství mezi MAN a FC Bayern pokračuje tak důležitou kampaní," řekl Giovane Elber.

Autobus MAN Lion's City se vydal na vzdělávací misi, jejímž cílem bylo vysvětlit/nacvičit situace, se kterými se děti denně setkávají na cestě do školy a ze školy: jak čekat na autobus, jak se správně zařadit do fronty, na co si dát pozor, když autobus přijíždí na zastávku, jak se chovat při nastupování a vystupování, jak se chovat během jízdy autobusem a jak bezpečně sedět se školními taškami. Kromě toho instruktoři používají oranžový trojúhelníkový list, aby dětem před očima ukázali, jak velké je mrtvé místo, kam řidič autobusu nevidí. "Když si děti uvědomí a na vlastní kůži vyzkouší, jak mrtvý úhel omezuje řidičův výhled, je to mnohem účinnější než čistě teoretická výuka. Lépe si tak zapamatují, co se naučily," říká Heinz Kiess, vedoucí produktového marketingu společnosti MAN Truck & Bus. To potvrzuje i Lisa Alonso Sánchezová, učitelka ze základní školy Jagdfeldring v Haare: "Výuka bezpečnosti silničního provozu od společnosti MAN je velmi důležitá kampaň, která našim žákům ukazuje nebezpečí na silnici a učí je, jak se v autobuse chovat."
 

Další školení a inovativní technologie na ochranu dětí

Vzdělávání školáků v oblasti bezpečnosti silničního provozu zahájila společnost MAN Truck & Bus v roce 2020. Letos se koná již počtvrté. "Naším cílem je významně přispět k tomu, aby nejmladší účastníci silničního provozu byli co nejbezpečnější," zdůrazňuje Heinz Kiess. Za tímto účelem MAN organizuje také další vzdělávání a školení pro řidiče, cestující, cyklisty a chodce. Kromě toho však zavádí inovativní technologie do praxe. Zvláštní podporu při jízdě ve městě poskytuje řidičům asistent pro odbočování s rozpoznáváním chodců a aktivním varováním - účinné opatření proti nehodám způsobeným mrtvým úhlem. Jak to funguje? Kamery sledují okolí vozidla a systém řidiče vizuálně i zvukově varuje, pokud hrozí nebezpečná situace nebo kolize. "Naším zájmem je, aby silnice byly co nejbezpečnější. Proto vkládáme veškeré naše zkušenosti a nasazení do opatření, jako je kampaň za bezpečnost silničního provozu, ale také do vývoje nových systémů," říká Heinz Kiess.


Autor: FARID COMERCIA s.r.o.
Odkaz: