· Partner

ČESKÁ PREMIÉRA E-BUSU MAN VE VERZI LE

Pro modelový rok 2024 rozšiřuje MAN celé své portfolio autobusů o řadu nových produktů. Lion's City 12 E LE je prvním elektrobusem s nízkým nástupem, který MAN vyrábí.

Nabízí až 41 míst k sezení a vyhrazený prostor pro invalidní vozíky a kočárky. Na základě zpětné vazby od zákazníků byl upraven také komfort sedadel a konstrukce podlahy. Orientace všech sedadel v zadní části vozidla směrem dopředu zaručuje cestujícím pohodlí i na delších cestách.
 

V pondělí 6. května se v MAN Truck & Bus v Praze-Čestlicích uskutečnila prezentace nového plně elektrického autobusu Lion's City 12 E LE. Na českou premiéru byli pozváni hosté z řad významných zákazníků a zástupci Ministerstva dopravy ČR. Poté se nový model MAN přesunul na Kladensko, kde se ve dnech 7. až 10. května zúčastnil srovnávacího testu kandidátů na prestižní titul Autobus roku (test organizuje 22členná mezinárodní porota složená z novinářů specializujících se na autobusy a autokary).

MAN jako lídr evropského trhu s elektrobusy dosud nabízel pouze plně nízkopodlažní autobusy dostupné ve třech délkách: 10,5 m, 12 m a 18 m. Loni na podzim měl na veletrhu Busworld světovou premiéru Lion's City 12 E LE - první autobus MAN s bateriovým elektrickým pohonem v nízkopodlažní verzi.

Řešení LE (low entry) vychází z modelu 12metrového elektrobusu, ale za prostředními dveřmi jsou dva schůdky, které vedou do zadní části interiéru se zvýšenou podlahou. Výhodou koncepce s nízkým vstupem je, že většina cestujících sedí.

MAN Lion's City 12 E LE byl navržen tak, aby provozovatelům nabídl ještě větší provozní flexibilitu - je vhodný pro městské i příměstské linky. Díky dostatečné kapacitě baterií nabízí dojezd až 350 km (v závislosti na provozních podmínkách).

Základní parametry vozidla

Vnější rozměry 12 182/2 550/3 320 mm (délka/šířka/výška). Pohon: Elektromotor o výkonu až 240 kW napájený svazkem 6 baterií s celkovou kapacitou 480 kWh. Nápravy: Přední s nezávislým zavěšením kol, zadní portálový pohon. ESP, asistent pro odbočování a změnu jízdního pruhu, asistent nouzového brzdění, tempomat.

Další výbava: digitální kokpit s pokročilými asistenčními systémy, kamerový systém OptiView® nahrazující vnější zpětná zrcátka, LED světlomety s integrovanými LED denními světly, LED osvětlení prostoru pro cestující, sledování mrtvého úhlu a další.


Autor: FARID COMERCIA s.r.o.
Odkaz: